W przemyśle meblarskim dzięki nim można składać, kompletować i łączyć bezpiecznie meble. Dzieje się tak dzięki pazurom, którymi zakończona jest nakrętka. W trakcie wkręcania w mebel nakrętka łączy się z nim poprzez wcięcie kłów w drewno. Nakrętki kłowe można stosować w procesie produkcji mebli tapicerowanych, ale też w ich naprawie oraz renowacji. Wiele osób decyduje się na odnowienie starych mebli z sentymentu czy też przez brak środków finansowych na zakup nowych. Nakrętki pazurkowe bardzo ułatwiają cały przebieg odnawiania mebli.

Nakrętki kłowe dzielimy na dwie grupy w oparciu o sposób ich montażu. Pierwsza kategoria to nakrętki pazurkowe do montażu ręcznego, charakteryzujące się podstawą na bazie koła..

Druga kategoria to nakrętki kłowe maszynowe, potocznie nazywane extra. Pojawiły się one wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na meble tapicerowane i, co za tym idzie, koniecznością szybszego montażu mebla. Mają one wielokątny kształt podstawy, który ułatwia ich pozycjonowanie w maszynach.

Automatyczne podajniki dla niektórych typów maszyn były trudnym zadaniem konstrukcyjnym dlatego jako kolejny etap rozwoju w mechanizacji procesu montażu nakrętek pojawiły się nakrętki na taśmie.

W motoryzacji wykorzystują je miłośnicy tuningów samochodów. Używają ich do montowania różnego rodzaju ozdób wewnątrz auta czy też do zmiany obicia siedzeń. Natomiast w domowym zaciszu często stosuje się tego typu nakrętki przy montażu głośników lub kin domowych. Można z tego wywnioskować, że są one doskonałe do stabilnego i trwałego mocowania sprzętów.

Nakrętki pazurkowe mogą być różnej wielkości. Najczęściej spotykane są rozmiary od M4 do M10, przy czym M4 jest wkrętem niewielkim- jego długość całkowita to ok 8 milimetrów. Natomiast M10 jest większa (jej długość całkowita do 12,5 milimetra). Im wkręt jest większy, tym większy ciężar może on udźwignąć. Różnią się one również średnicą gwintu.

Ponieważ nakrętki przenoszą różne obciążenie oraz ich większa wysokość pozwala kompensować tolerancje montażowe, dlatego istnieje dla jednej średnicy wiele odmian.

Ważne jest, by stosowane przez nas nakrętki były wykonane z solidnego materiału, np. stali węglowej i pokryte ochronnym ocynkiem galwanicznym. W związku z tym lepiej zdecydować się na nakrętki od dobrego producenta, który zapewni wysoką jakość nakrętek. Tylko wytrzymały i odporny materiał trwale utrzyma konstrukcje sprzętów czy też mebli.

 

 

Ale najważniejsze  jak to działa ?!

1. Bierzemy kawałek drewna który ma być pokryty materiałem, a później dokręcony np. jako element mebla

2. Następnie wiercimy w nim otwór.

3. Wbijamy nakrętkę kłową.

4. Pokrywamy nasz detal tkaniną.

Nasz detal jest gotowy do montażu, od strony tkaniny nie widać elementu mocującego !

A tak wyglądałby nasz kawałek drewna bez tkaniny.