Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę dużą ilość rozmaitych wkrętów metalowych przeznaczonych do różnorodnych konstrukcji. Cechują się one różnym kształtem, wytrzymałością czy też materiałami wykorzystanymi do ich produkcji. Do tych najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w różnych profesjach są wkręty do metalu.

Wkręty do metalu to bardzo popularne elementy złączne. W odróżnieniu od wkrętów wykorzystywanych do materiałów takich jak drewno, gipsy czy tworzywa sztuczne, cechują się innymi właściwościami, składem chemicznym oraz metodą wykonania. Ponieważ elementy, które są łączone przy pomocy takich wkrętów, przenoszą większe obciążenia, dlatego też wkręty do metalu również powinny być odpowiednio wytrzymałe. Wkręty do drewna oraz tworzyw sztucznych można wykonać z miękkich materiałów np. mosiądzu, aluminium lub miedzi. Zastosowanie tego typu wkrętów do łączenia z blachą z pewnością zakończyłyby się fiaskiem. Dlatego też wkręty przeznaczone do konstruowania metalowych przedmiotów są wykonywane z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej. Dzięki temu są solidne i zachowują swój kształt podczas montażu i użytkowania. Wkręty te, w przeciwieństwie do tych do drewna, które są delikatnie stożkowe,  nie zwężają się ku końcowi.

Według podstawowego podziału można wyróżnić wkręty do metalu z łbem stożkowym, walcowym, grzybkowym, półkolistym z gniazdem sześciokątnym oraz z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym.

Wkręty do metalu powszechnie stosowane są w przemyśle, budownictwie i innych dziedzinach. Spotykane są również przy produkcji mebli, gdy chcemy połączyć ze sobą elementy konstrukcyjne jak np. metalowe kształtowniki, elementy tapicerskie oraz elementy drewniane. Dostępne są także wkręty typowo meblowe, przeznaczone do łączenia metalowej konstrukcji mebla z innymi materiałami. Gwarantuje to jeszcze większą trwałość produkowanego towaru.

Zadaniem wkrętów do metalu jest łączenie całej konstrukcji. Zapewniają jej ostateczny kształt i wpływają na wygląd. Dlatego ważne jest, by wybierać tylko wkręty wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów oraz stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem.

Poniżej kilka zastosowań wkrętów do metalu.

– Wkręt do metalu stożkowy z gniazdem Phillips, wykorzystany do skręcania metalowej obudowy.

– Wkręt do metalu z łbem walcowym, z gniazdem kombi aby możliwe były skręcania za pomocą śrubokręta krzyżowego oraz płaskiego, wykorzystany w uchwycie do rur.

– Wkręt do metalu z łbem walcowym, z gniazdem H Phillips, zastosowany do montażu wentylatorów.

– Wkręt do metalu z łbem podkładowym, z gniazdem kombi w ocynku czarnym, służący do montażu oparcia krzesła.

– Wkręt do metalu z łbem sześciokątnym z gniazdem Phillips oraz podkładką pod łbem do skręcania elementów metalowych w elektronice..

– Wkręt walcowy do metalu z gniazdem pozidrive, zastosowany w gniazdku podtynkowym.