Wkręty służą do łączenia ze sobą różnych elementów. Mają za zadanie robić to szybko, wygodnie, ale też solidnie i bezpiecznie. Sprawdzają się przy połączeniach z metalami, betonem, drewnem. W każdym z tych przypadków będą miały trochę inną konstrukcję i będą z innego rodzaju materiału. Wszystko dlatego, że  wymagania takich połączeń również są różne. Wkręty do karton-gipsu to jak sama nazwa wskazuje, służą do łączenia różnego rodzaju płyt z -g-k z wcześniej wykonana konstrukcją. W dzisiejszym wpisie opisujemy właśnie tego rodzaju wkręty.

 

Wkręty do karton-gipsu – do czego służą?

Płyty kartonowo-gipsowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Stawia się z nich ściany, a także sufity podwieszane. Taki rodzaj zabudowy niesie za sobą wiele korzyści. Jest stosunkowo tani, można szybko zbudować takie konstrukcje. Ten typ prac nie wymaga też stosowania skomplikowanych technologii. Taka płyta to po prostu mocny karton, pomiędzy którym znajduje się warstwa gipsu. Na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju płyt. Najpopularniejsza jest zwykła biała płyta, która jest wykorzystywana np. do budowy ścian działowych. Są jednak także takie płyty, które mają właściwości ognioodporne lub są zabezpieczone przed wodą

Wkręty do płyt kartonow-gipsowych – rodzaje

Jednym typem są wkręty, o których często się zapomina wspomnieć, ale nierzadko bez nich nie może powstać żadna ściana z karton-gipsu. Są to wkręty do łączenia samych profili. Powstają przeważnie ze stali ocynkowanej, dzięki czemu wykazują zwiększona trwałość. Kolejny typ to już właśnie te, za pomocą których łączy się same ściany do stelaży, czy też montażu sufitów podwieszanych. Ich wybór będzie uzależniony od tego, będzie przytwierdzana płyta z g-k.

Pierwszym rodzajem będą takie, które montuje się do drewna. Kiedyś były zdecydowanie bardziej popularne, jednak dziś ściany z g-k znacznie rzadziej powstają na podstawie konstrukcję metalową. Zdecydowanie częściej służą na przykład konstrukcjach mających ocieplić poddasze. Wkręty do drewna charakteryzują się wysokim skokiem gwintu. Na rynku dostępne są takie, które można używać bez wcześniejszego wiercenia otworów, co jest bardzo wygodne.

Na zdjęciu wkręty do płyty G-K, mocujące ją do konstrukcji drewnianej

Drugi rodzaj materiału, na jakim opiera się konstrukcje kartonowo-gipsowe jest oczywiście stal. Tego rodzaju wkręty często nazywa się blachowkrętami do płyt gipsowych. Przeważnie mają łeb trąbkowy. Mogą być używane do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych i wielu rodzajów innej zabudowy. Podstawowy wybór, jeśli chodzi o wkręty do płyt z g-k powinien być więc oparty o to, jaka konstrukcja będzie podstawą – metalowa czy drewniana.

Na zdjęciu wkręty do płyty G-K, mocujące ją do konstrukcji metalowej

W przypadku gdy ściana ma grubsze wzmocnienia stalowe bardzo przydatne są wkręty które oprócz zarysu gwintu do metalu mają dodatkowo wiertło. Umożliwia to łatwy i bezproblemowy montaż płyty do wzmocnienia stalowego o grubości do 2mm.

Na zdjęciu wkręty do płyty G-K, mocujące ją do konstrukcji metalowej ale w przypadku występowaniu w podkonstrukcji grubszych profili stalowych

Wkręty do płyt z g-k – długości

Tutaj wybór jest bardzo duży, ze względu na różnorodność konstrukcji z tego rodzaju materiałów. Na rynku można spotkać zarówno takie o długości 25 mm, jak i takie ,które mają aż 130 mm. Od długości uzależniony jest też rodzaj gwintu. Często te krótsze mają podwójny gwint drobnozwojny, natomiast dłuższe pojedynczy lub podwójny, ale grubozwojny. Oczywiście to, że na rynku dostępne są takie krótkie, nie znaczy, że zawsze się sprawdzą. Wszystko zależy od samej konstrukcji. Dłuższe wkręty na pewno będą przydatne przy tworzeniu konstrukcji nośnych. Tam podłoże docelowe często musi być oddalone od samej płyty. Wtedy potrzebne będą dłuższe wkręty.

Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych – montaż

Można je oczywiście montować ręczenie, za pomocą zwykłego śrubokręta. Jednak takie rozwiązanie ma sens tylko w przypadku, kiedy potrzebujemy skręcić ich kilka. Sprawdzi się raczej tylko w drewnie, a i tu będzie to dość czaso- i energochłonne. W przypadku większej ilości, jak i montażu do metalu najlepiej po prostu użyć wkrętarki. Trzeba jednak tutaj uważać z siłą, jaką będzie się wkręcać. Dobrze jest mieć regulowane obroty we wkrętarce. W innym przypadku dużo łatwiej przesadzić i przewiercić się przez płytę, co będzie skutkować mało wytrzymałym połączeniem. Rozwiązaniem pośrednim może być automatyczny wkrętak.

 

Hurtownia wkrętów – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.