Wkręty odpowiadają za trwałość różnych konstrukcji od wielu wieków. Służą do łączenia ze sobą różnych elementów. Mają zastosowanie w budownictwie, pracach remontowych, wykończeniu wnętrz czy różnych pracach konserwatorskich. Można nimi łączyć ze sobą różne materiały. Zarówno stosunku miękkie jak płyta kartonowo-gipsowa, ale też sama stal.

Oczywiście w zależności od tego, do czego służą, muszą być inaczej wykonane. Jednymi z najpopularniejszych w zastosowaniu są wkręty do drewna, a także te do metalu. Czym się różnią? Z czego wynikają te różnice. Właśnie na te pytania będzie odpowiadać w dzisiejszym artykule.

Wkręty do mocowania w metalu — charakterystyka

Z pozoru wszystkie wkręty wyglądają podobnie, składają się z łba, trzonka i określonego zakończenia trzonka. Muszą być one bardzo wytrzymałe, dlatego też robi się z określonego rodzaju stali. Jeśli o chodzi samą konstrukcję, to charakteryzuje je niski skok gwintu. Co ważne mają też stałą średnicę na całej długości, nie licząc oczywiście końcówki. Sam łeb może być stożkowy, walcowy albo podkładkowy.

Na zdjęciu typowe wkręty do metalu z łbem podkładkowym, walcowym i stożkowym

Na zdjęciu typowe wkręty do metalu z łbem podkładkowym, walcowym i stożkowym

Na zdjęciu typowy gwint metryczny jaki posiadają wkręty do metalu

Na zdjęciu typowy gwint metryczny jaki posiadają wkręty do metalu

Często spotykanymi wkrętami są tak zwane blachowkręty. Jak sama nazwa mówi, służą do łączenia z blachą. Aby ich użyć, trzeba wcześniej nawiercić łączoną powierzchnię, dopiero później można wprowadzać sam wkręt. Moce i solidne połączenie możliwe jest dzięki powstającym podczas wkręcania wyżłobieniom.

Typowy gwint samogwintujący jaki posiadają wkręty do blachy czyli blachowkręty

Na zdjęciu typowy gwint samogwintujący jaki posiadają wkręty do blachy czyli blachowkręty

Wkręty samowiercące

Jednak ci, którzy szukają wkrętów, które można montować bez wiercenia, również znajdą takie na rynku. Są to blachowkręty samowiercące, Cieszą się one dużą popularnością właśnie ze względu na łatwość użycia.

Wkręty samowiecące z łbem stożkowym, walcowym i podkładkowym

Na zdjęciu typowy wkręty samowiecące z łbem stożkowym, walcowym i podkładkowym

Wkręty samowiecących z łbem na klucz

Na zdjęciu odmiana wkręty samowiecących z łbem na klucz, wkręty takie mogą występować w wersji z podkładkami oraz w malowane na róże kolory, wiercą stal do grubości 15 mm

Wkręty farmerskie

Ten rodzaj wkrętów także służy do mocowania konstrukcji metalowych. Choć różni się nieco od zwykłych wkrętów do blachy. Mają sześciokątny łeb z podkładką. Najczęściej wykorzystuje się je w konstrukcjach na zewnątrz, czyli takich narażonych na działanie czynników atmosferycznych.

Wkręty farmerskie, dzięki zastosowanej powłoce lakierniczej są odporne na ich działanie. Przykładami gdzie się ich używa to choćby pokrycia dachowe w domach czy budynkach gospodarczych

Wkręty farmerskie

Na zdjęciu wkręty farmerskie z łbem na klucz, do montażu dwóch cienkich blach, widać wyraźnie zmniejszony elemnt wiercacy w stosunku do standardowydh wkrętów samowiecacych

Wkręty do drewna i płyt wiórowych

Są bardzo popularne. Stosuje się zarówno w budownictwie, jak i stolarce czy branży wykończeniowej, wszędzie tam, gdzie łączy się ze sobą elementy drewniane lub inny materiał z drewnem. Popularnym przykładem zastosowania mogą być zawiasy w meblach, czy okucia okien. Jeśli chodzi o samą konstrukcję to mają one wysoki skok gwintu.

Drewno jest stosunkowo miękkim materiałem i dzięki takiej budowie wkręt łatwiej w nie wchodzi. Oczywiście wszystko jest pomyślane tak, aby mocowanie było jak najbardziej solidne. Same łby mogą mieć różną konstrukcję: stożkowe, sześciokątne, podkładkowe, soczewkowe, talerzykowe, walcowe.

Praktycznie wszystkie możliwe rodzaje dostępne są dla tych, którzy zamierzają łączyć elementy drewniane. Jednak wybór powinien być uzależniony od zastosowania. Takie ze stożkowym łbem są przede wszystkim bardzo estetyczne, gdyż nie wystają ponad powierzchnie materiału. Stosuje się w różnych miejscach, gdzie powierzchnia jest widoczna. Takie z talerzykowym lub walcowym to mocny docisk przytwierdzanego elementu.

Wkręty do drewna to także różne materiały. Do najpowszechniejszego należy stal. Odporność na korozję zapewniają także wkręty ocynkowane. Dostępne są także  wkręty nierdzewne, które stosuje na przykład przy budowie tarasów czy łodzi. Jeśli chodzi o metodę montażu, to najczęściej używa się wkrętów samowiercących, gdyż są po prostu wygodne.

Gwint wkręta do płyt wiórowych zwanego inaczej uniwerslanym

Na zdjęciu typowy gwint wkręta do płyt wiórowych zwanego inaczej uniwerslanym

Odmiana gwintu z dodatkowym frezem na czubku

Na zdjęciu odmiana gwintu z dodatkowym frezem na czubku oraz młynkiem to mielenia płyty aby umożliwić łatwiejsze zagłębianie wkręta w podłożu

Wkręty do drewna i metalu – różnice

Te pierwsze mają wysoki skok i głęboki gwint natomiast te do metalu niski skok i płytki gwint. Kolejna różnica to łeb. Przeznaczone do metalu mają przeważnie stożkowe łby, te do drewna dają dużo szerszy wybór. Oczywiście te do metalu muszą być także wytrzymalsze, do ich produkcji często używa się więc twardszej stali.

Nierzadko mają też taką konstrukcję, która pozwala na regularne odkręcanie i przykręcanie elementów. Właśnie dzięki tym różnicom jedne z nich nadają się do drewna, drugie do metalu.

Hurtownia wkrętów – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.